PORADY


Remont mieszkania:
Jeśli postanowiono zrezygnować ze ścianek działowych lub inaczej niż w projekcie podzielić pomieszczenie, tymi kwestiami zajmij się w pierwszej kolejności. Zawsze trzeba sprawdzić, jaki to będzie miało wpływ na dokumentację projektową, na przykład na przebieg instalacji.

Układanie instalacji:
Następnym etapem wykończenia wnętrz, kiedy ściany wewnętrzne stoją tam, gdzie powinny – jest rozprowadzenie instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej. Kujemy bruzdy na podłączenia grzejników oraz wody. Układamy kable elektryczne, alarmowe, telewizyjne itp. Warto sfotografować lub sfilmować przewody po ułożeniu, żeby w razie potrzeby wiedzieć, którędy przebiegają. Kiedy zakryje je tynk, trudno będzie stwierdzić, gdzie dokładnie się znajdują.

Kiedy instalacje są już gotowe
należy ułożyć warstwy izolacyjne podłogi (izolację przeciwwilgociową i termiczną w przypadku podłogi na gruncie, a akustyczną na stropie) oraz rozprowadzić rury c.o. Kładziemy szlichtę cementową. Przed zakryciem instalacji trzeba zrobić próby ciśnieniowe. Szlichtę należy zabezpieczyć, aby nie uległa zabrudzeniu podczas tynkowania.

Tynkowanie
Tynkowanie tradycyjne należy do prac mokrych. Tynki cementowo-wapienne wykonuje się ręcznie lub maszynowo. Często się je wykańcza gładziami gipsowymi. Tynki gipsowe nakładane maszynowo pozwalają uzyskać gładką powierzchnię ścian i sufitów bez dodatkowych gładzi – są gotowe do malowania. Tynki cementowo-wapienne schną krócej niż gipsowe. Przed następnymi etapami wykończenia domu, takimi jak układanie płyt g-k czy parkietu lub paneli podłogowych, powinny być suche.

Parapety wewnętrzne
Robi się to na etapie końcowym wykonywania tynków. Osadzanie parapetów przed tynkami ma zwolenników, ale grozi zabrudzeniem, a nawet zniszczeniem parapetu.


Wylewki samopoziomujące
Wyrównują i przygotowują podłoże pod materiały posadzkowe. Na większość wylewek można wejść po 12-24 godzinach, ale na wyschnięcie trzeba czekać trzy-cztery tygodnie. Bezpiecznie jest odczekać sześć tygodni przed przystąpieniem do układania posadzek. Wylewki samopoziomujące nie zawsze są koniecznym etapem wykończenia domu. Jeśli parkiet i podłoga ceramiczna mają ze sobą sąsiadować, trzeba dostosować poziomy wylewek do różnych grubości materiałów posadzkowych.
sprzątanie po mokrych i brudnych pracach

Sprzątanie po mokrych i brudnych pracach
Porządek na budowie ułatwia prace i pozwala ocenić jakość ich wykonania. Sprzątając, zabezpieczamy to, co już jest gotowe. Trzeba zaplanować przerwę na wysychanie mokrych tynków i wylewek. Sprawdzony sposób w wypadku wykańczania wnętrz nowego domu to: zacząć od mokrych tynków wewnątrz, po czym przenieść prace wykończeniowe na zewnątrz i wykonać ocieplenie oraz elewację w czasie, kiedy ściany i podłoga schną.

Suche tynki, sufity podwieszane
Płyty gipsowo-kartonowe można montować po wyschnięciu wylewek i tynków. W przeciwnym wypadku będą chłonąć wilgoć, pęcznieć, a następnie rozwarstwiać się przy wysychaniu. Płyty g-k wymagają szpachlowania na mokro i szlifowania. Powstaje przy tym dużo pyłu, który wszędzie się wciska. Warto osłonić pomieszczenia, w których nie wykonujemy tych prac.układanie glazury, posadzek ceramicznych i kamiennych
Na świeżym tynku można kłaść płytki już po kilkunastu dniach od jego ułożenia. Na zagruntowanej ścianie betonowej układa się płytki nie wcześniej niż trzy miesiące od zakończenia betonowania. Płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe dzień wcześniej powinny być zagruntowane. Te prace dobrze jest powierzyć glazurnikowi.

Gruntowanie ścian i pierwsze malowanie
Gruntowanie ma na celu ujednolicenie powierzchni podłoża i zmniejszenie jego chłonności oraz poprawienie przyczepności farby. Malujemy pierwszy raz ściany i sufity, zaczynając od sufitów. Gruntowanie ścian najlepiej przeprowadzać w temperaturze powyżej 5°C. W trakcie malowania temperatura nie powinna być niższa niż 5°C, a wilgotność przekraczać 80%.

Układanie parkietu
Po zakończeniu prac mokrych sprawdzamy wilgotność pomieszczenia i wylewek. Dopiero kiedy jest sucho, układamy parkiet. Jeśli jest zbyt wilgotno, suszymy pomieszczenia (można wypożyczyć specjalne maszyny osuszające). Po ułożenia parkietu, a przed polakierowaniem, trzeba poczekać w granicach dwa,tygodnie.

Montaż drzwi i listew przypodłogowych
Należy go wykonać przed lakierowaniem drewnianej posadzki. Jeżeli drzwi są robione przez stolarza, skrzydła powinny być pomalowane i polakierowane przed montażem ościeżnic, aby zdążyły wyschnąć. Najczęstszym błędem przy montażu drzwi jest niedokładny pomiar otworu – wymierza się go po ułożeniu posadzki.

Szlifowanie i lakierowanie parkietu
Po cyklinowaniu i dokładnym odkurzeniu parkietu nakłada się podkład, a następnie lakier w dwóch warstwach w odstępie kilkunastogodzinnym. Utwardzenie lakieru następuje po jednym-trzech dniach. Można wtedy ostrożnie korzystać z lakierowanej powierzchni. Jednak dopiero po tygodniu-dwóch lakier uzyskuje pełną twardość i podłogę można w pełni eksploatować.

Drugie malowanie
Trzeba zasłonić styki futryn ze ścianami, listwy przypodłogowe, parapety, blaty kamienne itp. Niezastąpiona jest taśma malarska. Drugie malowanie powinno być bardzo staranne. Aby uzyskać dobry efekt, najlepiej używać różnego rodzaju wałków i pędzli przeznaczonych do konkretnych miejsc – na przykład do styku ścian z sufitem lub powierzchni za grzejnikiem.
Pamiętajmy o zabezpieczeniu podłóg tekturą – unikniemy zniszczeń w trakcie montażu. Przykręcamy gniazda, włączniki, kinkiety. Montujemy okap, karnisze. Po montażu będą jeszcze konieczne poprawki, nie zakładajmy, że w czasie pracy nic się nie uszkodzi – to niemożliwe. Przygotujmy się na konieczność retuszy.

Komu zlecić wykończenie wnętrz?
Gdzie szukać dobrego fachowca lub sprawdzonej ekipy remontowej? Najlepiej wśród osób poleconych, wysoko ocenianych, które we wcześniejszych zleceniach dowiodły wysokiej jakości swoich usług.

POZDRAWIAMY.
Czas na Remont. 

CZAS NA REMONT 
GDAŃSK

KONTAKT: 
668 498 685

SPRAWDŹ NAS

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i doradzimy w trudnych kwestiach.

Jeśli nie będziemy w stanie odebrać telefonu, wyslij nam wiadomość sms - oddzwonimy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do Nas / SMS
668 498 685